Cikksorozat a szegregációval kapcsolatos tévhitekről

Számos olyan kérdés van, amelynek tisztázása szükséges kutatásunk témájának tisztánlátásához. Ennek érdekében igyekszünk körüljárni olyan általánosan elfogadott kijelentéseket, tényeket, amelyek cáfolatra szorulnak, mert nem vágnak egybe a valósággal.

Ehhez segítségül hívjuk Fejes József Balázs Miért van szükség deszegregációra? című tanulmányát, és cikksorozatban foglalkozunk az egyes tanulmánybeli állításokkal, mert úgy gondoljuk, hogy ezen kérdések tárgyalása és a valós tények ismertetése kiemelkedően fontos ahhoz, hogy a kutatásunk témájához kapcsolódó problémákat érdemben lehessen kezelni.

A következőkben szó lesz arról, hogy attól még nem beszélhetünk integrált oktatásról, ha egy osztályban roma és nem roma származású gyermekek is tanulnak. Írunk majd arról, hogy a szegregált oktatás felszámolása nem csak azt a célt szolgálja, hogy a roma és többségi gyermekek közötti társas kapcsolatokat javítsák. Olvashatnak a szegregált kapcsolatok valódi okairól, amik nem csupán a rossz szándék és az előítéletek. Érinteni fogjuk, hogy az integrált oktatás miért nem jelenti a jó képességű fiatalok iskolai teljesítményének visszafogását. Szó lesz arról a közkeletű tévedésről is, hogy az integrált oktatás nem kedvez a hátrányos helyzetű és roma tanulóknak. Érinteni fogjuk azt az elképzelést is, amely szerint a roma tanulók integrált oktatása egyfajta asszimilációs törekvés lenne.

Ilyen és ehhez hasonló témákban kívánunk megjelentetni néhány írást a jövőben a fentebb említett tanulmány alapján, és így próbálunk segítséget nyújtani egy, a szegregált fiatalokról szóló reálisabb kép megalkotásához.

Eredeti betűméret
Kontraszt beállítása