Szociálisan hátrányos helyzetű gyermekek az Ipolyságban

  1. szeptember 12-én került sor a harmadik tanulmányútra, amelynek keretében a résztvevők a drégelypalánki tanodába látogattak el.

A tanulmányút során bemutatásra került a tanoda a szakmai vezető által, aki ismertette a tanoda működését. A tanodában olyan informális tudásátadás zajlik, mely a hátrányos helyzetű, többségében roma származású fiataloknak próbál meg hasznosítható és naprakész tudásbázist kialakítani. Olyan tanulóknak, akik számára önmagában sem a család, sem az iskola nem tud megfelelő feltételeket biztosítani a sikeres iskolai előrehaladáshoz, a továbbtanuláshoz. Ezt a munkát tanárok segítségével végzi a tanoda. A tanodának a település iskolája ad otthont, ahol a délutáni órákban zajlik a tudás átadása.

A tanoda szakmai vezetője elmondta, hogy a nehézségek jelentős része megfelelő pedagógiai, szociális támogatással, a hátrányok kompenzálását célzó fejlesztésekkel kiküszöbölhető lenne, a tanoda ezt próbálja elősegíteni. Ennek érdekében a tanoda nem csak tanulmányi, hanem szociális, kulturális és lelki segítséget is nyújt az odajáró tanulóknak. Hosszú távú célja, hogy csökkentse a lemorzsolódást és az odajáró tanuló érettségit adó középiskolában, vagy a helyi mutatók alapján perspektivikusabb szakmunkásképzőben folytathassák tanulmányaikat.

A tanoda szakmai vezetője azt is kiemelte, hogy ebben a fejlesztési, tanulási folyamatban fontos szerepe van egyrészt a kortárs-közösségeknek, másrészt a közösségeket támogató pedagógusoknak, segítő szakembereknek, szülőknek és más felnőtt segítőknek, mentoroknak. Alapvető az is, hogy a tanoda-program nem a tanulókat csoportosítja tantárgyak, szaktanárok köré, hanem fordítva, a tanulók egyéni fejlettsége és szükségletei alapján határozza meg, hogy melyek azok a területek, ahol fejlesztésre, segítségre van szüksége a tanulónak.

A szakmai vezető részletesen bemutatta a tanoda intézményi felépítését is, amelyből megtudtuk, hogy a tanoda az iskola (alap-, és középfokú intézmény) mellett működik, nem helyettesíti a kötelező iskolai, tanórai vagy tanórán kívüli, tevékenységen való részvételt, illetve nem idegenítheti el a tanulót az iskolától, osztálytársaitól. A pedagógusok, mentorok egy adott készség, képesség fejlesztésében segítségre szoruló tanulókkal közösen alakítják ki a heti órarendet, a tanuló egyéni fejlesztési tervétől függően. A tanoda szeptember 1-vel indul és a következő év augusztus 31-éig tart, és a nyári iskolai szünet időszakában is szervez a tanulók számára foglalkozásokat (táborokat, esetleg pótvizsgára való felkészítést), hogy az a fejlődés, amely a tanév közben elkezdődött ne szakadjon meg a nyári szünetben és ne érjen véget a nyári szünet kezdetén.

A szakmai vezető bemutatóját követően az Együtt Európáért Alapítvány képviselője arról számolt be, hogy az alapítvány azzal a céllal, hogy összefogja és hálózatba szervezze tanodáit nemrég létrehozta az Együtt Európáért Tanoda Csoportot, amelynek fontos küldetése egy olyan, a közösségi kompetenciákat előtérbe helyező foglalkozás-sorozat megvalósítása, amely során a megszerzett kompetenciák élménnyel is párosulhatnak, és ahol a foglalkozások, szabadidős programok nem felülről szervezett oktatási jellegűek, hanem élmény alapú program jellegűek.

Végül a résztvevő partnerek megtekinthették, hogyan is zajlik egy ilyen képzés és milyen módszereket alkalmaznak a tanodában, arra hogy ez a tudásátadás a leghatékonyabban működjön. A partnerek egy ajándékcsomagot is vittek magukkal a tanodába, hogy ezzel lepjék meg a játékos feladatokat végző gyermekeket.

 

Eredeti betűméret
Kontraszt beállítása