Kutatás konkretizálása az Erdélyi Magyar Ifjúsági Tanács és az Erdélyi Ifjúsági Keresztény Egyesület partnereinkkel

A projekt keretében megvalósuló harmadik műhelymunkára 2018. szeptember 11-én délután 14 órától került sor Horpácson, a Palóc Házban. A műhelymunkán az együttműködő partnerek közül az Erdélyi Magyar Ifjúsági Tanács és az Erdélyi Ifjúsági Keresztény Egyesület képviseltette magát.

Ezen műhelymunka alkalmával megindult a kutatás konkretizálása olyan tekintetben, hogy a módszerek és a kutatási stratégia kialakítását követően kísérletet tettünk arra, hogy fényt derítsünk azon kérdésre, hogy a kutatásban résztvevők milyen elképzelésekkel és elvárásokkal rendelkeznek a kutatás eredményeit illetően. Igyekeztünk mind kvalitatív, mind kvantitatív jelzőkkel körvonalazni ezeket és megfogalmazni a kutatás céljait. Áttekintettük a kutatás lépéseit is, amelynek során a jelenlevőktől kapott válaszok alapján konkrét feladatok is meghatározásra kerültek.

Erdős Szabolcs, az Együtt Európáért Alapítvány alapítója műhelyindítójában elmondta, hogy az Alapítvány fontosnak tartja, hogy a hátrányos helyzetű gyermekek és általában a fiatalok részesüljenek olyan lehetőségekben, amelyek a tudatosságot és a tenni akarást, a magabiztosság kialakítását segítik, hogy olyan motivációs élményekben részesüljenek, amelyek hatására a fiatalokban újra életre kelnek a kihunyóban lévő motivációk és érdeklődések. Azt is megfogalmazta, hogy ezt kívánja a kutatás középpontjába állítani.

A partnerek hozzászólásaikban megerősítették, hogy a kutatásnak alkalmasnak kell lennie eredményesen szolgálni a hátrányos helyzetű, különösen roma fiatalok felzárkóztatása, társadalomba való beilleszkedését. Fancsali Barna az Erdélyi Magyar Ifjúsági Tanács vezetője azt is kiemelte, hogy a Kárpát-medencei ifjúsági szervezetek összefogása hozzájárulhat az eredményességhez. A műhelymunkán részt vevő valamennyi együttműködő és támogató partner megerősítette az együttműködés szükségességét és aktív közreműködést ígértek a projekt soron következő feladataiban és a kutatás lebonyolításában.

Erdős Szabolcs úgy értékelte, hogy egy közös kutatása a hálózatépítés és tudásegyesítés kárpát-medencei kiterjedésű létrejöttének rendkívüli lehetőségekét is magában rejti. Ő úgy véli ezáltal tervezhetővé és megvalósíthatóvá válnának olyan határokon átívelő, komplex, munkahelymegtartó és foglalkoztatást bővítő, munkahelyteremtő fejlesztési programok, amelyek növelnék a Kárpát-medencei térség népességmegtartó erejét.

A projekt nemzetközi jellege teret adna annak, hogy a bevont szakemberek ne csak a helyi viszonyokból kiindulva, hanem tágabb vonatkozásban is értékelhessék a jelenséget, és a kutatásuk során olyan módszertant dolgozhassanak ki, ami a régióban, akár országhatáron kívül is adaptálható legyen. Ezáltal nem csupán jó gyakorlatot teremthetnének, hanem a külföldi partnerek által olyan információk megszerzésére, helyi gyakorlatok megismerésére is lehetőségük nyílik, amelyek a hazai gyakorlatot is javíthatják, a tapasztalati ismereteket bővíthetik, fejtette ki Erdős Szabolcs.

Összegezve az elhangzottakat, a kutatás fő célkitűzése, hogy összehasonlítható legyen a magyarországi és határon túli magyar hátrányos helyzetű fiatalokra nézve, alkalmas legyen a hátrányos helyzetű fiatalok élethelyzetének és életmódjának átfogó vizsgálatára, valamint a kapott eredmények alapján olyan javaslatok megfogalmazására a szakpolitikai döntéshozók számára, amely hozzájárul a hátrányos helyzetű fiatalok felzárkóztatásához, életfeltételeinek javításához.

A kutatási célok megfogalmazását követően a jelenlevők a kutatás lépéseit járták körül, rögzítve a konkrét feladatokat:

  1. Probléma-meghatározás;
  2. A kutatási előzmények, szakirodalmi háttér feltárása;
  3. Hipotézisalkotás;
  4. Kutatási stratégiák, módszerek, eszközök kiválasztása;
  5. A vizsgálni kívánt minta kiválasztása;
  6. A kutatás megvalósítása, adatfelvétel;
  7. Az adatok elemzése, következtetések megfogalmazása;
  8. Az eredmények összefoglalása, prezentálása, javaslatok megfogalmazása.

A műhelymunka eredményességét mutatja, hogy a kutatás céljainak alapos körbejárása irányt adott a hipotézisalkotásnak is, melynek eredményeként megszületett egy előfeltevési rendszer a kutatás szakmai tatalmát illetően. A meghívottak megállapodtak, hogy a következő műhelyfoglalkozásra konkrét hipotéziseket fogalmaznak meg a vizsgálandó témához kapcsolódóan.

Eredeti betűméret
Kontraszt beállítása