Ipolysági Cserkészcsapat (Saag Scouting) látogatása – Tanulmányút

  1. szeptember 11-én került sor a második tanulmányútra, amelynek keretében a résztvevők a szlovákiai Ipolysági Cserkészcsapat, a Saag Scouting központját látogatták meg, ahol az Ipolysági cserkészcsapat vezetője Zachar Pál beszámolt arról, hogy a Cserkészcsapat milyen közösségszervező munkát végez felvidéki és nemzetközi tekintetben is a magyar fiatok Kárpát-medencei közösségi szerepvállalásának erősítése érdekében.

Zachar Pál vezetésével először a Cserkészcsapat központját járhattuk be, majd a Cserkészcsapat vezetője röviden bemutatta az Ipolysági Cserkészcsapat tevékenységét, amelyet tíz éve vezet töretlen lelkesedéssel, és amelynek jelenleg 65 aktív tagja van. Munkájukat nevelőmozgalomnak nevezte, hiszen önkénteseik által ifjúságnevelést végeznek, illetve életmodellt nyújtanak saját nem formális nevelési, tanulási módszereikkel, a helyi közösségekkel együttműködve, 7 éves kortól mindenkinek, aki nyitott közössége életében tevékenyen részt vállalni.

A Cserkészcsapat vezetője elmondta, hogy küldetésükből fakadóan értéknek tartják az önkéntességet és a vallásosságot. Nevelésükkel értéket akarnak mutatni, és nevelésük által olyan emberekkel akarják a világot gazdagítani, akik felismerik az értékeket és azok mentén élik az életüket. Alapelveik szerint kiemelt értéknek tartják a kötelességteljesítést, amely megköveteli a közösségben és a társadalomban való tevékeny szerepvállalást, amely egyben a cserkészet alapvető célkitűzése is, hogy felelős állampolgárokká neveljék a rájuk bízottakat.

Zachar Pál azt is kiemelte, hogy az ipolysági cserkészek egyik legfontosabb feladata a fiatal generáció társadalmi integrációja, a jövő döntéshozóinak a kinevelése és formálása. Enne ékérdekében a cserkészcsapat elindított egy vezetőképzést, amely két fő célt szolgál: egyrészt ez biztosítja a társadalom jövőjét, hisz felkészült vezetők nélkül nem tud megmaradni egy közösség sem. A másik fontos szempont pedig az, hogy a képzéseken résztvevő fiatalok a lehető legtöbbet vigyenek haza a képzésből: tudást, élményt, lelkesedést, fejlődést.

Ezt követően a résztvevők megvitatták a kárpát-medencei ifjúság ügyét és a korosztály kihívásait. A legnagyobb nehézséget az elvándorlás jelenti mindenki számára. Fontos kihívás az identitás megőrzése is, hangzott el a beszélgetés során. Zachar Pál véleménye szerint, ha a fiatalok erős megtartó közösségekkel találkoznak otthon, az segíti a helyben maradásukat. De a közösség mellett fontos megtartó erővel bír a család, a családi kötelékek és a lelki biztonság is.

Mindezek mellett szóba került a háttérbe szoruló roma fiatalok helyzete is, amellyel kapcsolatban vészjelző állapotról számoltak be a felvidéki résztvevők, mivel az inkluzív oktatás és a személyre szabott tanulás lehetősége a mai napig nem biztosított a szlovákiai közoktatási intézményekben.

Zárszóként az együttműködés és a tudásmegosztás fontosságára helyezték a hangsúlyt a jelenlevők, hiszen a jó gyakorlatok, kezdeményezések megosztása gondolati kapaszkodót adhat más térségek hátrányos helyzetű fiataljainak felzárkóztatásához.

Eredeti betűméret
Kontraszt beállítása